Energia słoneczna
Energia słoneczna

Energia słoneczna

Na dachach budynków oraz na ziemi do produkcji prądu zamontowane są duże monokrystaliczne panele fotowoltaiczne wykonane w technologii HALF CUT oraz PERC. Instalacje wykonane są z wysokiej jakości surowców i elementów, które gwarantują długie lata działania. Dodatkowa energia ze Słońca jest wytwarzana w panelach zintegrowanych z budynkiem sanatorium, które zainstalowane są w konstrukcji dachowej, elewacji i świetlikach.

Rys. 1. Schemat budowy paneli fotowoltaicznych.

Energia słoneczna jest wykorzystywana także do wytwarzania energii cieplnej. Następuje to w kolektorach słonecznych, stawie słonecznym, i poniekąd w pompach ciepła. 

Kolektory słoneczne wykorzystują promieniowanie słoneczne do podgrzania nośnika – glikolu propylenowego, który napędzany jest przez pompę obiegową. Roztwór glikolu pobiera ciepło z kolektorów i przekazuje do wężownicy, która ogrzewa wodę w podgrzewaczu. Najważniejszym elementem kolektora jest absorber. Wykonany on jest z aluminium lub miedzi i pokryty warstwą pochłaniającą promieniowanie słoneczne.

Rys. 2. Schemat działania kolektorów słonecznych.

Stawy solarne zamieniają promieniowanie słoneczne w energię cieplną, którą później magazynują nawet na długi okres. Można wyróżnić trzy główne sfery stawu: powierzchniową (niskie zasolenie, duża przejrzystość, izoluje), pośrednią (pełni rolę bufora i zapobiega wymianie ciepła przez konwekcję naturalną) oraz przydenną (duże zasolenie i gęstość wody, akumuluje energię na dnie stawu). Aby zapobiegać naturalnej dyfuzji, do strefy powierzchniowej doprowadzana jest czysta woda, a do przydennej – stężony roztwór solanki. Stawy solarne charakteryzują się wyższą sprawnością, mocą i mniejszymi stratami energii w porównaniu do kolektorów słonecznych. Akumulowana energia może być pozyskana między innymi przez pompy ciepła. 

Rys. 3. Schemat stawu solarnego.